تعهد دولت انگلیس به هدف سال 2050

گازکربنیک و کاهش انتشار آن از اهداف دولت انگلیس تا سال 2050

تحت تدابیر جدید اخذ شده توسط دولت انگلیس به منظور کنترل تغییرات آب و هوایی انتشار گازهای گلخانه ای(گاز کربنیک و…) تا سال 2050 در انگلیس تقریبا متوقف میگردد.

نخست وزیر ترزا می گفت:”سپردن این جهان در وضعیتی بهتر از آنچه که ما به ارث بردیم وظیفه ای اخلاقی است.”

کاهش انتشار گازهای گلخانه ای(گاز کربنیک و …) منجر به سلامت عمومی و کاهش هزینه های سرویس درمان عمومی می شود.

بریتانیا اولین دولت پیشنهاد دهنده این هدف است,و به طور گسترده ای مورد استقبال گروه های موسوم به “گروه سبز” قرار گرفته است.

اما عده ای میگویند برای حفاظت از تغییرات آب و هوایی اجرای این پروژه بسیار دیر است و عده ای دیگر نیز از غیر عملی بودن آن هراس دارند.

هم اکنون بریتانیا هدف سال 2050 را  جهت کاهش انتشار گازهای گلخانه ای(گازکربنیک و …) تا 80% را دارد. این توافق توسط MPS تحت قانون مقابله با تغییرات آب و هوایی در سال 2008 گرفته شده است,اما اکنون به هدفی جدید و سخت تر تبدیل خواهد شد.

لغت دقیق به کار رفته شده توسط دولت “صفر مطلق” برای گازهای گلخانه ای(گاز کربنیک و …) تا سال 2050 میباشد.

به این معنا که انتشار گازها توسط مصارف خانگی، حمل و نقل، کشاورزی و صنعت باید به طور کامل متوقف و یا در بدترین حالت توسط کاشتن درختان و یا خروج از جو خنثی سازی شود.

کمیته مشورتی دولت در بحث تغییرات آّ و هوایی نقطه نظر خود را برای”صفر مطلق” در ماه می ارایه دادند.

گزارش آن ها حاکی از آن است که اگر کشورها راه بریتانیا را دنبال کنند، شانس 50 درصدی برای ماندن زیر افزایش دمای 1.5 درجه سانتی گرادی توصیه شده تا سال 2100 وجود دارد.

آستانه خطرناک تغییرات آب و هوایی 1.5 درجه سانتی گراد در نظر گرفته شده است.

لارنس توبیانا، یک معمار توافق نامه مهم تغییرات آب و هوایی پاریس به بی بی سی گفت:”این یک تعهد تاریخی است که بازتاب گسترده ای در سراسر جهان خواهد داشت.

حالا تمامی نگاه ها به سمت بقیه اوپاست تا به این تعهد بپیوندند.”

ترزا می گفت: بریتانیا در زمان انقلاب صنعتی کشورهای جهان را به سمت ثروت از طریق استفاده از سوخت های فسیلی سوق داد، و این برای بریتانیا مناسب است که آن را در جهت خلافش رهبری کند.

او افزود:”ما در عین کاهش انتشار گازهای گلخانه ای(گازکربنیک و…) پیشرفت به سزایی در گسترش اقتصاد و بازارهای کار داشته ایم.

“حالا زمان آن فرا رسیده است که سریع تر برای محافظت از محیط زیست برای کودکانمان به جلو قدم برداریم.

ما باید جهان را به مکانی پاکیزه تر و سبزتر هدایت کنیم.”

شماره ده اظهار داشت اینکه کشورهای دیگر این امر را دنبال کندد امری ضروری بود بنابر این در پنج سال آینده مروری وجو خواهد داشت تا از اتفاق نظر دیگر کشورها اطمینان حاصل یابد و صنعت بریتانیا با یک رقابت نابرابر مواجه نگردد.

اسکاتلند در حال حاضر با کاهش گازهای گلخانه ای(گازکربنیک و…) به”صفر مطلق” تا سال 2045 متعهد است، 5 سال جلوتر از بریتانیای کبیر.

کمیته تغییرات آب و هوای(ccc) پیشنهاد داد ولز به سبب اهمیت صنعت کشاورزی در نواحی روستایی هدف کاهش 95% را تا سال 2025 دنبال کند.اما دولت ولش بیان داشت که به “صفر مطلق” همانند بقیه بریتانیا تا سال2050 پایبند می ماند.

ایرلند شمالی تنها کشوری است که برنامه قانونی برای تغییرات آب و هوایی و انتشار گازها ندارد.

  • این برنامه چه تاثیری بر مردم دارد؟

اگر وزرا تصمیم به کاهش مصرف گوشت و یا کاهش پروازها را داشتند با مخالفت جدی مواجه میشدند.

اما دولت در تلاش برای انقلابی بدون دردسر و زیبا در این عرصه است.

به طور مثال پیشرفت های تکنولوژیکی مثل لامپ های ال ای دی انتشار گازها را بدون اینکه مردم متوجه شوند کاهش میدهد.

همچنین اگر مردم به جای مصرف گاز از گرمایش مرکزی هیدروژنی استفاده کنند و یا مجبور به استفاده از ماشین های الکتریکی به جای بنزینی شوند.

اما نیاز به سرمایه گذاری عظیمی توسط کسی بر انرژی های پاک وجود دارد.دولت هنوز مشخص نکرده که این هزینه ها بر عهده سرمایه گذاران، مالیات دهندگان و یا شرکت های سوخت فسیلی که مسبب تغییرات آب و هوایی هستند اعملا خواهد شد.

این قضیه بعد جهانی دادرد.پروفسور دیِتر هلم از مدرسه دولتی بلاواتنیک در دانشگاه آکسفورد میگوید: از طرف بریتانیا، انجام این کار به صورت یک طرفه، ما باید بسیار مراقب باشیم که فقط به طور ساده نگوییم که: ما انتشار گازها را از ماشین ها ونیروگاه ها در بریتانیا کاهش میدهیم، درصورتی که به انتشار آن ها با واردات کالاها ادامه میدهیم.

ما چیز زیادی در این کشور نمیسازیم.تولید 20 درصد از اقتصاد این کشور را تشکیل میدهد. بیشتر وسایلی که شما از فروشگاه خرید میکنید، تماماٌ وارد شده اند.

  • این پروژه چقدر هزینه بر است؟

صدراعظم فلیپ هموند از هزینه بالقوه 1 تریلیون پوند تا سال 2050 خبر داد.

او افزود این پول باید از جایی تامین شود، احتماالا مدارس بیمارستان ها یا پلیس.

هرچند، کریس اسکیدمور، وزیر انرژی گفت هزینه های این طرح بالغ بر یک تا دودرصد تولید ناخالص داخلی بریتانیا می باشد که تقریا برابر با مقدار آن برای رسیدن به 80 درصد کاهش بوده.بنابر این هدف ما این نیست تا پول کمتری در جای دیگری خرج کنیم.

او افزود که اقتصاد سبز اشتغال زاست و هزینه های مرتبط به آن دایماٌ در حال کاهش است.

مخالف تغییرات آب و هوایی  جورن لامبورک نویسنده محیط زیست شکاکانه گفت:”آقای هموند بابت برجسته کردن هزینه ها درست میگوید در واقع او هزینه های اصلی را دست کم میگیرد.”

مبارزین میگویند مبالغ گفته شده آقای هموند منافع هوای پاک تر و آب و هوای پایدار تر را در نظر نگرفته است.

  • آیا پیشنهاد پابرجا خواهد ماند؟

به دنبال پیشنهاد کمیته تغییرات آب و هوایی در ماه گذشته، دانشمندان، مبارزین و متخصصان سلامتی در حال متقاعد کردن خانوم می برای اجرا کردن هدف”صفر مطلق” قبل از کنار کشیدن او هستند.

دولت در مجلس عوام در روز چهارشنبه از ابزار قانونی استفاده خواهد کرد.ابزاری که به او اجازه میدهد این لایحه را سریعاً در صورت موافقت دیگر گروه ها پیگیری کند که عموماً در این مساله آنها انجام میدهند.

همانند هر تصمیم دولتی این تصمیم نیز میتواند توسط دولت های آتی لغو گردد.

اما بخش عمده حامیان کاندیداتوری رهبری توری از آن حمایت می کنند و لغو این عمل قسمت عمده رای مردمی را میخواهد که نگران تغییرات آب و هوایی هستند.

خانوم می قدم غیر معمولی را برای اعلان اینکه گروهی از جوانان به دولت توصیه های را در اولویت های محیط زیستی خواهند داد برداشت.

آنها بررسی خود را در ماه جولای انجام خواهند داد.

این یک چراغ سبزی به جوانانی است که به تازگی به خیابان ها امده بودند و برای نابود سازی محیط زیستشان تظاهرات کرده بودند.

  • چه مشکلاتی دیگری بر سر راه وجود دارد؟

ابعاد و اندازه کار مشخص است.هم اکنون بریتانیا از هدف میان مدت خود نسبت به کاهش انتشار گازهای گلخانه به مقدار 80 درصد تا سال 2050 فاصله گرفته است.

به گفته پروفسور هیل سرپرست مهندسی در دانشگاه نیوکاسل”دستیابی به “صفرمطلق” در انتشار گازهای گلخانه ای (گاز کربنیک و …)ضروری، امکان پذیر و مقرون به صرفه است.

اما سیاست بریتانیا هنوز با این امر فاصله دارد و پایه های موجود در جایگاه مناسبی برای رسیدن به هدف نیستند.

با تمامی مدارک موجود ما هنوز در حال ایجاد معاد ذغال سنگ، فرودگاه ها هستیم.

ما مقررات ساخت و ساز ضعیف هستیم، و برای از بین بردن ماشین های بنزینی و دیزلی تا سال 2040 بسیار دیر است.

دکتر شان فیتزگرالد، رییس موسسه رویال، هشدار داد که ممکن است مردم از پروژه کاهش کربن به طور مثال با کاهش ترموستات در خانه هایشان حمایت نکنند.

او همچنین در مورد توانایی دولت در عایق بندی تعداد کافی از خانه ها در زمان مناسب به زیر سوال برد.

 وی افزود “جایزه برای بهبود بخشی کارایی ساختمان ها چشمگیر است”

“هرچند که چالشی عملی در تعداد کارگران ماهر برای به عهده گرفتن این کار و همچنین راضی کردن خانه داران برای انجام این کار وجود دارد.

مشکلات زیادی وجود خواهد داشت، برای تهیه گرمایش کم کربن در خانه ها و و صنعت در حالی که وابستگی به گاز طبیعی از بین میرود.

داگ پار، سرپرست دانشمندان صلح سبز بریتانیا به گاردین گفت: این لحظه بسیار بزرگی برای آب و هواست اما سوالات زیادی درمورد برنامه ها و قانون مقدار مشخص کربن تولید شده در جهان وجود دارد که به بریتانیا اجازه میدهد مقدار مجاز خود را به سایر کشور ها به فروش برساند.

با توجه به شکست برنامه کاهش انتشار در طول تاریخ  با توجه به مقرون به صرفه نبودن و اتقال این بار روی دوش کشورهای در حال توسعه تعهد را تضعیف کرد.

کریس اسکیدمور، وزیر نیرو گفت که دولت قصد استفاده از اعتبار جهانی مصرف کربن خود را ندارد اما به آن به عنوان یک گزینه نگاه میکند.

ما باید بتوانیم قطع مصرف کربن را در بهترین حالت انجام دهیم پس ما نمیخواهیم آن را از دست بدهیم”

اعلان خانوم می حاکی از آن است که او متوجه مشکلات بالقوه صنعت آگاه است.

برای کاهش ترس خزانه داری درباره رقابت پذیری، او تصریح کرد که سیاست “صفر مطلق” باید طی پنج سال بررسی شده تا دیده شود ایا ملت های دیگر قدم های مشابهی را برداشته اند یا خیر.

این ممکن است مشکل ساز باشد تا زمانی که پرزیدنت ایالات متحده امریکا دونالد ترامپ (کسی که تغییرات آب و هوایی را بدنام کرد)در کاخ سفید است.

در همین حال “گروه سبز رادیکال قیام انقراض” یک اخطار است که تغییرات آب و هوایی به سرعت در حال انجام است و سال 2050 برای از بین بردن گازهای گلخانه ای(گازکربنیک و….) به منظور باقی ماندن زیر افزایش 2 درجه ای آب و هوا بسیار دیر است.

منبع: bbc

امتیاز دهید
امتیاز 5 از 5 توسط 1 کاربر

نظرات و پیشنهادات

Top