آب گازدار و خواص آن

دی اکسید کربن در آب چه فایده هایی دارد.

نوشیدنی های گازدار به دلیل اینکه طعم نشاط آور و سرحال کننده ای دارند برای مردم یک نوشیدنی دلچسب و خنک محسوب می شود.این نوشیدنی پر از حباب با نام های دیگری مثل سودا و آب کربناته بفروش می رسد و معمولا به برخی از آنها برای بهتر شدن طعم کمی نمک اضافه می کنند.

خواص آب گازدار

آب گازدار با وجود اسیدی بودن ، بدن را اسیدی تر نمی کند زیرا کلیه ها و شش ها، دی اکسید کربن اضافه ی بدن را دفع می کنند.

بهبود هضم و گوارش:

آب گازدار اعصاب مرتبط با نوشیدن را بیشتر از سایر نوشیدنی ها تحریک می کند و با بلع بهتر موجب بهبود هضم می شود علاوه براین افرادی که نیاز به تمیز کردن گلو دارند، وقتی آب کربناته مصرف می کنند زودتر بهبود می یابند.

آب کربناته یا آب گازدار تاثیر مثبتی بر حرکات روده، به ویژه در افراد مبتلا به یبوست دارد محققین بر این باورند آب گازدار می تواند علائم سو هاضمه، مانند معده درد را نیز کاهش دهد.

کاهش وزن:

مهم ترین مزیت نوشیدن آب گازدار کمک به کاهش وزن است. به این دلیل که با نوشیدن آب گازدار احساس پری بیشتری نسبت به نوشیدن آب خالص دارید. علاوه بر این، تحقیقات نشان می دهند آب کربناته غذاها را مدت طولانی تری در معده نگه می دارد در نتیجه به شما در احساس سیری کمک می کند و با کمتر غذا خوردن موجب لاغری می شود.

بهبود سلامت قلب :

یکی دیگر از مزایای نوشیدن آب گازدار بهبود سلامت قلب است اگرچه شواهد بسیار محدودی برای اثبات این ادعا وجود دارد. در مطالعه ای افرادی که آب گازدار نوشیدند با کاهش کلسترول ،قندخون و درمقابل افزایش کلسترول خوب مواجه شدند در نتیجه خطر ابتلا به بیماری قلبی حدود 35 درصد در مقایسه با افرادی که آب معمولی می نوشند کاهش یافت.

هیدراته شدن بدن :

آب گازدار به هیدراته شدن بدن در طول روز کمک می کند. بسیاری از افراد طعم آن را دوست دارند و درنوشیدن آن نسبت به آب معمولی و چشمه راحتر هستند. با این حال، آب چشمه همانند آب گازدار بدن را هیدراته نگه می دارد.

نوشیدن آب گازدار بر سلامتی دندان ها تأثیر می گذارد؟

نوشیدن آب گازدار موجب نگرانی برخی افراد شده است زیرا مینای دندان مستقیما با اسید تماس پیدا می کند. تحقیقات انجام شده در این زمینه نشان داده است آب های گازدار معدنی به مقدار کمی به مینای دندان آسیب می زنند به شرط آن که بدون قند باشند در واقع نوشیدنی ها شیرین بدون گاز مضرتر از نوشیدن های گازدار بدون قند است. برای رفع نگرانی در رابطه با پوسیدگی دندان از نوشیدنی گازدار شیرین اجتناب کنید و یا پس از نوشیدن دندان ها را خوب بشوئید و مسواک بزنید.

نوشیدن آب گازدار بر رفع حالت تهوع هنگام سفر تاثیر می گذارد ؟

اگر جز آن دسته افرادی هستید که هنگام سفر دچار حالت تهوع می شوید نوشیدنی های گازدار را جدی بگیرید زیرا به شما در تسکین حالت تهوع کمک می کند.فقط آن را جرعه جرعه بنوشید تا به سرعت بهبود یابید.

نوشیدن آب گازدار بر سلامت استخوان ها تاثیر می گذارد :

بسیاری از افراد براین باورند که نوشیدنی های گازدار به دلیل خاصیت اسیدی برای سلامت استخوان ها مضر است. باوجود این، تحقیقات نشان می دهد که گازدار کردن مایعات، تأثیری در پوکی استخوان ها ندارد.

در حقیقت افرادی که نوشابه های حاوی کولا را زیاد مصرف می کنند به دلیل داشتن فسفر زیاد در بدن ، کلسیم کاهش می یابد که احتمال پوکی استخوان را افزایش می دهد.

خاصیت عالی برای پوست صورت

مراقبت های زیبایی زنان کره ای شهرت جهانی دارد و در آن جا از آب گازدار تنها استفاده خوراکی نمی شود. زنان کره ای از آب معدنی و آب گاز دار برای مراقبت های پوستی و موهای خود نیز استفاده می کنند. چرا که مراقبت پوست با آب گازدار بهترین راه برای متعادل نگه داشتن ph و سلامت پوست ثابت شده است. در ابتدای مصرف ممکن است احساس خارش ناشی از آب گازدار کمی ناخوشایند باشد اما پوست به مرور به آن عادت می کند. زیاده روی در مصرف آن برای پوست توصیه نمی شود.

امتیاز دهید

نظرات و پیشنهادات

Top