اشتباهات استفاده از یخ خشک

چگونه از یخ خشک بعنوان یک تفریح سالم استفاده کنیم

اشتباهات رایج استفاده از یخ خشک

یخ خشک سرگرمی جدیدی است که این روزها در جشنها و مراسم از آن استفاده می شود. یخ خشک شکل منجمد دی اکسید کربن می باشد که از حالت جامد مستقیم به گاز تبدیل شده و رطوبتی از خود بر جای نمی گذارد. از آنجا که دمای یخ خشک پایین تر از منفی ۷۸ درجه سانتیگراد می باشد، طرز استفاده صحیح آن در اولویت است. در اینجا به 5 مورد از اشتباهات رایج استفاده از یخ خشک را شرح می دهیم.

1- چند ساعت قبل از نیاز آن را خریداری کنید:

 واقعیت این می باشد که یخ خشک مدت زمان طولانی نمی ماند و در زمان  تصعید می شود. تقریبا ۱۰ کیلوگرم یخ خشک حدود ۲۴ ساعت طول می‌کشد تا از جامد به گاز تبدیل شود حتی اگر در یک جای سرد ذخیره شده باشند. بنابراین اگر چند روز قبل از استفاده اقدام به خرید کنید، دوام نخواهد داشت.

2- تماس یخ خشک در هر نقطه نزدیک به پوست یا دهان:

بدن انسان در حالت عادی ۳۸ درجه سانتیگراد می باشد. وقتی پوست انسان با آب جوش تماس داشته باشد به علت اختلاف دما که حدوداً ۶۰ درجه سانتیگراد است سوخته و تاول میزند؛ حال دمای یخ خشک منفی ۷۸ درجه می‌باشد! اختلاف دما چیزی حدود ۱۱۶ درجه است، پس سوختگی شدید تری اتفاق می‌افتد. همین مسئله در درون دهان هم صدق می‌کند حتی در صورت بلعیده شدن می تواند باعث یخ زدگی داخلی بدنتان در معرض خطر جدی قرار گیرد. پس هنگام کار با یخ خشک از دستکش مخصوص یا انبر استفاده کنید و در موقع استفاده از نوشیدنی ها مواظب باشید تا یخ خشک داخل نوشیدنی با لب شما در تماس نباشد.

3- یخ خشک را در فریزر یا ظرف دربسته نگهداری نکنید:

یکی از موارد مهم در کار با یخ خشک نگهداری آن قبل از استفاده می باشد. اگر آن را در فریزر نگهداری کنید، چون دمای فریزر از دمای یخ خشک گرم تر است به سرعت تبدیل به گاز شده و می‌تواند باعث خرابی و یا خاموش شدن فریزر گردد و اگر در ظرف در بسته که خروجی هوا ندارد نگه داشته شود با تبدیل شدن به گاز و فشار آن باعث منفجر شدن ظرف می گردد. بهترین مکان برای ذخیره ی خشک استفاده از ظرفهای یونولیت با درب می باشد که به حفظ دمای آن کمک کرده و اجازه می‌دهد تا تهویه مناسب برای خروج هوا داشته باشد.

4- یخ خشک را در فضای بسته استفاده نکنید:

از آنجایی که یخ خشک از دی اکسید کربن ساخته شده و گاز دی اکسید کربن در فضای محیط جایگزین اکسیژن می‌شود، بنابراین یخ خشک را در محیط بسته استفاده نکنید، در جایی استفاده کنید که هوا در جریان و تهویه مطبوع وجود داشته باشد. می توانید یک پنجره را باز کرده تا مطمئن شوید که هوا در جریان است.

5- بقایای یخ را در داخل سینک یا سطل آشغال نریزید:

 دمای پایین یخ خشک می تواند آسیب جدی به محل تخلیه شما بزند. بطور مثال باقیمانده یخ را در سینک ظرفشویی یا سطل آشغال نیندازید چون می‌تواند آسیب جدی به آنها وارد کنند و یا در محفظه بسته که باشد منجر به انفجار محفظه می گردد.

امتیاز دهید
امتیاز 5 از 5 توسط 2 کاربر
  • Lotus
  • 1400/01/29

یخ خشک چه مدت میمونه؟مثلا یک کیلو یخ خشک چقدر میمونه تا بخار شه؟

**بستگی به ظرف محل نگهداری و دمای محیط داره.اگر بصورت باز تو محیط باشه بطور عادی بعد از یک ساعت چیزی ازش نمیمونه ولی تو باکس نگهداری یخ که البته نسبت سایز خود مقدار یخ باشه بعد 3 ساعت حدودا به نصف میرسه.**

  • امیر
  • 1400/04/20

ممنون از اطلاعات خوبتون موفق باشید

نظرات و پیشنهادات

Top