ایمنی یخ خشک

ایمنی یخ خشک

یخ خشک و موارد مهمی که باید قبل از استفاده از آن بدانید.

یخ خشک ، گازکربنیک (دی اکسید کربن) منجمد است.

دی اکسید کربن در حالت عادی به شکل گاز است. تحت فشار زیاد ، تبدیل به مایع شده و در محیط آزمایشگاهی دوباره به گاز تبدیل می شود. گازکربنیک ، سنگین تر از اکسیژن است. در مکان های کوچک ، مثل خودرو ، خطرناک است. هوای اطراف ما تشکیل شده از 78 درصد نیتروژن ، 21 درصد اکسیژن و 0/03 کربن دی اکسید است. چنانچه این میزان نزدیک به 5 درصد برسد ،سمی و  خطرناک می شود.مرز سمی شدن کربن مونوکسید کمتر از میزان کربن دی اکسید است ، یعنی کمتر از 5 درصد

یخ خشک

گازهای کرایوژنیک به شدت سرد هستند. به طور مثال دمای یخ خشک (گازکربنیک جامد) منفی ۷۸.5 درجه سانتی‌گراد می‌رسد. برعکس یخ معمولی، یخ خشک ذوب نمی شود بلکه تصعید شده و به طور مستقیم از حالت جامد به گاز تبدیل می شود که از هوا سنگین‌تر است. کربن دی اکسید در محیط‌های بسته بر اکسیژن غلبه می‌کند (البته مقدار زیاد آن) و در محیط های کاملا بسته می تواند جایگزین هوای موجود شده و باعث خفگی گردد.

به منظور جلوگیری و کاهش ریسک صدمه دیدن پوست، چشم ها و سیستم تنفسی پاره‌ای از تدابیر امنیتی را باید هنگام استفاده از یخ خشک مدنظر قرار دهیم. در ادامه ما دستورالعمل های ایمنی را برای شما شرح داده ایم:

شدت سرما:

دمای یخ خشک منفی ۷۸.5 درجه سانتی‌گراد می‌باشد. هر تماسی با پوست و یا چشم می‌تواند منجر به سوختگی شود.

استفاده از ابزار ایمن:

پیشنهاد می‌شود در هنگام مصرف، از دستکش یا گیره جهت حفاظت از پوست استفاده نمایید.

تولید یخ خشکیخ خشک

بلعیدن:

به هیچ عنوان یخ خشک را در دهان خود نگذارید و یا آن را نخورید. البته می‌توانید یخ خشک را در کنار خوراکی ها جهت تزئین و نوشیدنی ها جهت خنک کردن و جلوه های ویژه قبل از نوشیدن استفاده نمایید.

یخ خشک خوراکییخ خشک

از دسترس کودکان دور نگاه داشته شود:

یخ خشک بستنی نیست! و مصرف آن می‌بایست تحت کنترل بزرگسالان باشد.

شرایط استفاده عمومی:

یخ خشک در شکل و سایز مناسب مدنظر خود خریداری نمایید. مراقب تکه های خرد شده یخ خشک باشید. به علت شکنندگی بالای یخ خشک آن را با موضوع احتیاط جابجا کنید. یخ خشک حاوی گاز co۲ سنگین می باشد که باعث غلظت بالای آن در محیط بسته می‌شود. بنابراین توصیه می‌شود حجم زیاد یخ خشک را در یک محیط بسته خیلی کوچک استفاده نکنید و در صورت ناگزیری جهت استفاده، حتماً منافذ عبور هوا را در محیط باز بگذارید.

دی اکسید کربن جامد

حمل و نقل:

یخ خشک را در صندوق عقب ماشین خود و یا در باربند وسیله نقلیه بگذارید. هیچگاه آن را بدون بسته بندی استاندارد در اتاق سرنشینان بدون تهویه مناسب قرار ندهید.

ذخیره سازی مناسب:

یخ خشک می بایست در پک های مخصوص ذخیره شود. یخ خشک را در تماس مستقیم با قوطی ها و یا مواد غذایی فاسد شدنی قرار ندهید این کار ممکن است باعث یخ زدگی و یا ترکیدن قوطی ها و کنسرو ها شود. یخ خشک را در محافظ غیر استاندارد عایق بندی شده بدون راه خروج قرار ندهید زیرا گاز خارج شده از آن می‌تواند سبب افزایش فشار و تخریب ظرف مذکور گردد.

نابودسازی یخ خشک استفاده نشده:

به هیچ عنوان یخ خشک را در سطل زباله نیاندازید، بگذارید تا یخ خشک در هوای آزاد تصعید شده و از بین برود. هرگز یخ خشک را در فاضلاب، دستشویی و یا سینک ظرفشویی نیندازید سرمای بیش از حد آن می‌تواند به لوله ها و سینک صدمه وارد کند. همچنین یخ خشک استفاده نشده را دور از دسترس کودکان قرار دهید.

همیشه دستورالعمل های ایمنی استفاده از یخ خشک را جدی بگیرید در صورت اتفاقات احتمالی در مواجهه با یخ خشک به سرعت با اورژانس تماس بگیرید.

مزایای یخ خشک

امتیاز دهید

نظرات و پیشنهادات

Top